Keyf-i Alem || Alemin Keyfi Yerinde
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Keyf-i Alem || Alemin Keyfi Yerinde

Oyun , game , flash oyun , miniclip , facebook , mp3 , muzik , indir , download , sohbet , aşk , genç , kız , erkek , sen , ben , müzik , cafe

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Karşıyaka Ve ******

YazarMesaj
MeTeHaN
Keyf-i Alem Admini
Keyf-i Alem Admini
MeTeHaN

Karşıyaka Ve Atatürk Empty
MesajKonu: Karşıyaka Ve ******   Karşıyaka Ve Atatürk Icon_minitimeCuma Şub. 08, 2008 3:06 pm

KARŞIYAKA VE ATATÜRK

****** İzmiri yunanlılardan kurtardığı günün gecesini Karşıyaka'da İPLİKÇİZADE köşkünde
geçirir.Onuruna verilen yemeğe Karşıyaka Spor Kulübü yöneticileride davetlidir.Kurtuluş
savaşı nedeniyle spor faaliyetlerini durduran kulübün yeniden faaliyete geçirilmesi emrini
vermiştir.
Daha sonra 13 ekim 1925 de kulübü ziyaret ettiğinde kulüp şeref defterine şöyle yazar;
******'ün Şeref defterine yazdıkları;
Karşıyaka Spor Kulübü'nde karşı karşıya bulunduğum gençlik iftihar'a çok şayandır.Bu gençlik
muvacehesinde istikbalin kuvveti saadeti ne bariz görülmektedir.
******'ün KSK'yi İkinci ziyaretinde KSK Defterine yazdıkları; Bu defaki ziyaretimde geçen
aylarda masarrıf ve mesai hizmetin kıymetli asarını gördüm.Teşekkür ve tebrik ederim.
Gazi Mustafa Kemal Paşa (24 Haziran 1926)
(İsmet İnönü,Fahrettin Paşa,Dr.Tevfik Rüştü)
Mustafa Kemal İzmir'in kurtarıldığı 10 Eylül 1922 tarihinde izmire ilk girdiğinde geceyi
Karşıyaka'da İplikçizade Köşkü'nde geçirmiştir.Bu eve girişte yere serili yunan bayrağını
kaldırtmış ve tüm dünyaca bilinen
"BİR MİLLET İSTİKLALİNİN TİMSALİ OLAN BAYRAK ÇİĞNENEMEZ "
sözünü burada söylemiştir.
KARŞIYAKALILARIN ATATÜRK SEVGİSİNDEN BİR YAPRAK
11 Ekim 1925 tarihinde Alsancak kordondaki evinde(şimdiki ****** Müzesi)balkonda oturan
Mustafa Kemal Paşa'ya Karşıyakalılar simgelerinden olan körfez vapurundan tezahurat
yapmışlardır Mustafa Kemal Paşa'da bu tezahurat karşısında Karşıyakalılara şu sözleri
söylemiştir:
İZMİRİN KARŞIYAKALILARI,
SİZLERİ MUHABETLE SELAMLARIM.
BEN BÜTÜN İZMİR VE İZMİRLİLERİ SEVERİM. GÜZEL İZMİR İN TEMİZ KALPLİ İNSANLARININ DA BENİ
SEVDİKLERİNDEN EMİNİM . YALNIZ BİR RASTLANTI BENİ KARŞIYAKA YA DAHA FAZLA BAĞLAMIŞTIR.
KARŞIYAKALILAR !
ANAM SİZİN SİNENİZDE SİZİN TOPRAKLARINIZDA YATIYOR. KARŞIYAKALILAR, İZMİR'İ GÖRDÜĞÜM GÜN
ÖNCELİKLE KARŞIYAKA YI VE ORADA SİZİN TOPRAKLARINIZDA YATAN ANAMIN MEZARINI GÖRDÜM.

AY - YILDIZ' IN AMBLEME KONULMASI

******'ün kulübümüzü ikinci ziyaretinde kendisine İsmet İnönü ve Fahrettin Altay eşlik
ediyordu.Birinci Dünya savaşı ve Kurtuluş Şavaşı'nda cepheden dönen KARŞIYAKALILAR yeniden kurdukları bir takım ile hiç gol yemeden Şampiyon olmuştur.Futbolcuları kutlayan MUSTAFA KEMAL PAŞA bu başarılarından dolayı KSK'nin YEŞİL-KIRMIZI amblemine AY-YILDIZ Kullanılmasını istedi.(Bu onur Türkiye'de sayılı takımlarda vardır.)

Karşıyaka Ve ******
1 sayfadaki 1 sayfası